Бунта на Корах срещу Моисей повдига дълбок въпрос: Как би могло цяло събрание, включително праведни и уважавани личности, да оспори пророческия авторитет на Моисей, особено след като Бог изрично е обещал на Моисей: „Те също ще вярват в теб завинаги“ (Изход 19:9)?
Това не е било просто несъгласие. 250-те мъже, които са се опитали да принесат тамян, са били водачи, праведни личности. Освен това, желанието им да принесат тамян не е разбрано, тъй като са знаели, че Надав и Авиху са загинали, правейки това (Левит 10:1-2) и че неразрешеното принасяне на тамян е престъпление, наказуемо със смърт!
Корах и неговата компания не са отрекли пророчеството на Моисей или словото на Бог. Грешката им се е състояла във вярването, че могат да променят Божествените заповеди и да установят нов ред. Те са знаели, че Бог е прехвърлил свещеничеството от първородните на Аарон и неговите потомци. Това ги накара погрешно да вярват, че и те могат да доведат до промяна и евентуално да придобият свещеничеството за себе си.
Това, което наистина ги мотивира, бил копнежът за близост с Бога, желанието да Му служат в най-святото си качество. Този стремеж сам по себе си е силно положителен – дотолкова, че дори самият Моисей признал: „И аз бих искал това!“ Те желаели Висше свещеничество. Те обаче не успяли да разберат, че свещеничеството, по Божествено постановление, не може да се прехвърля чрез човешка инициатива. Човек не може да промени границите, които самият Бог е поставил в творението. Копнежът за близост с Бога е свещен стремеж. От една страна, трябва да събудим дълбок духовен копнеж в сърцата си – желание да бъдем близо до Бога и да Му служим. Този стремеж е по своята същност положителен и извисява човешкия дух.
От друга страна, е изключително важно никога да не оспорваме или да се опитваме да променяме Божествения ред и заповедите, които Бог е установил за нас. За Ноахидите това означава усърдно да изучаваме и спазваме Седемте универсални Ноахидски закона, дадени от Бога чрез Моисей. Тези закони са нашият директен път към служенето Му и изграждането на праведен свят. Забранено е да се добавя или отнема от тези Седем Закона, което включва и несъздаването на нова религия.
Копнежът за Бога, когато е канализиран чрез придържане към Неговата воля, ни дава достъп до святост. Нашето духовно издигане не идва от оспорване на Неговия определен ред, а от смирено приемане и всеотдайно практикуване на заповедите, отнасящи се до нас. Чрез този път ние изпълняваме нашата уникална цел и се приближаваме до Създателя, допринасяйки за ускоряване на окончателното Изкупление за цялото човечество.
Източник: Likutei Sichos Том 18, страница 187. Изход 19:9.
От равин Моше Бернщайню