Пътища на мира и доброта 18. Отношение към коените и левитите

Книга „Пътища на мира и доброто“ – автор Равин Ицхак Силвър

Коените[1] винаги са били отговорни за службата в Храма. Още по времето на Аарон е бил извършен специален ритуал на посвещение, след който всеки коен, поради своята особена святост, поемал върху себе си определени ограничения, но същевременно получавал и много привилегии. Дори в наши дни, при отсъствието на Храма, коенът е първият, когото извикват към Тора, на него първо се дава възможността да произнесе благословения, да избере най-добрата част при подялбата на имущество и др.

1. Всеки евреин има заповед да уважава коените, както е казано в Тора за тях: „И го освещавай, защото той принася хляба на твоя Бог (в жертва), свят да бъде за теб, защото свят съм Аз, Господ, който ви освещава“ („Ваикра“, 21:8). Това уважение трябва да се изразява не само чрез действия, но и с думи. Във всичко, свързано с Тора и светостта, коените имат право на първенство. Ето защо, преди специална церемония или произнасяне на благословения (например на сватба или при брит-мила), трябва да се установи дали сред присъстващите има коен и, ако има – да му се окаже съответната почит.

2. Дори коен, който е получил телесно увреждане и поради това не може да служи в Храма, не губи своя специален статус. Затова и към него трябва да се проявява уважение. Единственият въпрос, който остава открит, е относно съвсем младите коени (под 13-годишна възраст). Мненията на мъдреците от последните поколения се различават по този въпрос, така че за да се избегнат съмнения, е препоръчително да се засвидетелства специално уважение и към малките коени.

    3. Коен, който се е оженил за жена, забранена му според закона, губи своята предишна святост и съответно всички привилегии на коен. Той може да се върне към службата си само ако се разведе с нея и напълно се разкае.

    4. Ако човек намери на улицата две изгубени вещи, като едната принадлежи на коен, а другата – на левит, първо трябва да върне вещта на коена. В този ред коенът има първенство, левитът е на второ място, следван от исраел (обикновения евреин), а на последно място е мамзерът (роден от забранена връзка, например дете на омъжена жена, заченато не от съпруга ѝ). Същият принцип важи и за заповедите за откупуване на пленници и даването на цдака (благотворителност). По същия начин, при благословиите преди и след хранене, предпочитанието се дава на коена, а при негово отсъствие – на левита, който има предимство пред исраела. Тази йерархия обаче се запазва само ако всички са равни в познанията си по Тора. Ако коенът е невежа, а мамзерът е мъдрец в Тора, тогава приоритетът се променя: в такъв случай мамзерът-мъдрец на Тора заема първото място.

      29 февруари – 29 август

      5. Ако сред присъстващите има коен, на него първо трябва да се предложи да каже двар Тора (тълкуване на Тората, което традиционно се представя по време на трапеза) или да изнесе реч на обществено събрание.

      6. При подялба на имущество, ако всеки трябва да получи своя дял, коенът има правото да избере пръв, дори ако всички дялове са равни.

            7. Коенът може да се откаже от някои привилегии, ако смята, че до него се намира по-достойно лице. На големи трапези, организирани по повод брит-мила или сватба, коенът може да отстъпи правото си да благославя пръв в полза на друг човек. Въпреки това, при четенето на Тората винаги първо се вика коен, а след него – левит.

            8. Ако няма особена необходимост, коенът не бива да бъде молен да носи вещи или да сервира на масата, особено ако това е свързано с нечиста работа. Въпреки това, ако коенът сам пожелае да окаже помощ, в това няма нарушение.

              Съществува мнение, че мехила (законната отстъпка, при която коенът доброволно се съгласява да извърши определена работа, без да има претенции) се прилага само ако той извлича някаква полза от работата, например получава заплащане за нея, или когато му я възлага близък човек, на когото той с радост би помогнал. По възможност е желателно да се следва именно това мнение.

              9. Според някои познавачи на Тора, човек, който моли коен-невежа да извърши дадена работа, не нарушава заповедта за уважение към коените. Въпреки това дори в този случай не е позволено да се възлага на коен мръсна работа (например събиране и изхвърляне на боклук).

                По възможност същото правило трябва да се прилага и спрямо малък коен, който още не е навършил тринадесет години. Въпреки това, самият коен винаги може да помоли друг коен да му помогне с пренасяне на вещи или с друго поръчение.

                10. Този, който пренебрегва коен или го позори, нарушава заповедта „освещавай го“. Всеки, който слуша клевети за коен, сам ги разпространява или го обижда, а още повече ако го удари, също нарушава този закон. Известно е също, че при оскърбление на коен обидчикът дължи по-голямо обезщетение, отколкото при оскърбление на левит.

                11. Преди благословиите в молитвата левитите винаги помагат на коените да измият ръцете си, и това се счита за мицва, дори ако коенът е невежа.

                12. Заповедта за уважение към коена не е ограничена нито във времето, нито в мястото. Всички евреи са длъжни да почитат и подкрепят потомците на Аарон дори след разрушаването на Храма. Необходимо е и децата да бъдат приучавани към тази заповед, като им се разказва за Храма и за особеното положение на коените.

                  [1] Потомците на коляното Леви бяха избрани за служба в Храма, като най-важната част от службата, свързана с корбанот (жертвоприношенията), беше поверена на коените – свещениците, потомци на Аарон, братът на Моше. На коените Тора предписва да спазват специални закони за святост.

                  Източник – toldot.com

                  Вашият коментар

                  Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *