Въведение
Въпреки че Шмитa е специфична за еврейския народ, тя предлага ценни уроци за всички нас. За еврейския народ Шмита е време на духовна връзка и доверие в Божието провидение. В Израел Шмита е нещо повече от период на земеделска почивка; това е дълбоко напомняне, че земята принадлежи на Бога. Тя ни напомня за нашата зависимост от Него и за важността на социалното равенство. С което имам предвид, че богатите и бедните са равни. И двамата могат да ходят до едно и също поле или дърво, за да вземат плодове от него, без единият да е повече или по-малко от другия, влизайки в контакт помежду си по-лесно, отколкото в „нормално“ общество.
Духовна връзка
Левит 25:2-4
“Говори на израилтяните, като им кажеш: Когато влезете в земята, която Аз ви давам, тогава земята да пази една събота за Господа.
Шест години да сееш нивите си и шест години да режеш лозето си и да събираш плода му;
а седмата година да бъде събота за тържествена почивка на земята, събота на Господа; в нея да не сееш нивата си и да не режеш лозето си.”
Бог заповяда на еврейския народ закона на Шмита, оставянето на земята да остане необработена (в Израел) през седмата година. Земята е свързана с ХХашем.
Уважение към Божествената собственост
Може би си мислите, че Бог е дал тази заповед на еврейския народ, защото е добре земята да си почива, да може да се възстанови от дейностите, които хората извършват върху нея, и да може да произвежда отново с пълна сила след година почивка.
Заповедта Шмита никога не е била предназначена да запази или лекува почвата, както някои предполагат. В миналото е имало и други, също толкова ефективни методи за рекултивация на земя.
Например, бихте могли да редувате култури или да прилагате устойчиви земеделски практики, за да позволите на почвата да си почине и да възстанови хранителните си вещества, без стриктно да се придържате към Шмита. Тези методи, също толкова ефективни, колкото оставянето на земята да лежи под угар на всеки седем години, могат да помогнат за поддържане на почвеното плодородие и предотвратяване на изчерпването.
Истинската причина за еврейската мицва Шмита е ясно посочена в Тората: „Земята ще спазва събота за Хашем.“
Следователно, макар концепцията за Шмита да изглежда полезна за опазването на земята, истинската ѝ цел се корени в духовното спазване, а не в опазването на земеделските ресурси. Това виждаме в текста: това е събота за Хашем.
Шмита е оприличен на съботата, защото и двете свидетелстват за сътворението на вселената от Бог за шест дни и за Неговата почивка на седмия. По този начин, една година почивка служи като трайно напомняне, че въпреки че народът на Израел обитава земята, тя не принадлежи на тях, а по-скоро на Хашем. И не само земята на Израел, в частност, принадлежи на Хашем, но и цялата земя, както четем в Псалм 24:1:
„Господня е земята и всичко що има в нея, Вселената и тия, които живеят в нея….“
Шмита се спазва само в земята Израел, а не другаде, и също така не е нещо, което неевреите трябва да спазват. Важно е обаче редовно да се размишлява върху осъзнаването, че земята, на която живеете, земята, която Бог използва, за да ви осигури храна, не е човешка собственост.
Признание за благословиите, които всички получаваме и споделяме
Винаги трябва да осъзнаваме, че храната ни идва като дар от Неговите ръце и въпреки че земеделските производители трябва да работят усилено, те трябва да признаят, че крайният добив от земята зависи от дара, който Бог иска да даде. За земеделските производители в Израел това осъзнаване е издигнато на по-високо ниво. Не е малко нещо да оставите земята си незаета за една година и по този начин да пропуснете доходи. Това изисква пълно доверие в Бог, че Той ще осигури достатъчно добиви в годината преди Шмита, за да компенсира „загубата“ на цяла година незаета земя.
Забраната за обработка на земята не означава, че не можете да ядете от това, което земята произвежда през тази година. Земята става хефкер (без собственик), което означава, че всеки има право да взема това, от което се нуждае от всяко поле за лична употреба. През тази година всички хора, богати и бедни, могат да вземат плодовете на земята – но не в количества, които биха изисквали съхранението им в хамбар – и да ядат това, което Бог им дава през тази година. Представете си богатите и бедните заедно в овощна градина, които берат ябълки? Това е начин да се опознаем по-добре, да разберем по-добре ситуациите си, да изградим приятелства и, надяваме се, в други години, богатите да обърнат повече внимание и на нуждите на бедните.
Поучителни точки и практически последици за неевреите
Поучителни точки
1. Духовна връзка: Концепцията за Шмита може да ни напомни за нашата духовна връзка със земята, която принадлежи на Бог, насърчавайки уважението към Неговата собственост. Неевреите трябва да осъзнаят, че целият свят принадлежи на Бог и Той определя на кого го дава и какво произвежда земята.
2. Доверие в Божието провидение: Оставянето на земята да остане необработена по време на Шмита изисква доверие в Божията провизия, укрепване на вярата в Неговата грижа и напътствия. Неевреите трябва да се научат да разпознават, че добивите от земята – или от всяка друга работа – са дар от Бога. Вашият поминък е дар.
3. Социално равенство и изграждане на общност: Шмита насърчава социалното равенство, като прави земята без собственик, насърчава сътрудничеството и солидарността и води до по-силно чувство за общност. Неевреите могат да се поучат от това да бъдат внимателни към по-малко щастливите в обществото.
Практическо приложение
1. Духовна връзка: Неевреите могат да изразят своята благодарност към Бога за природните ресурси, като съзнателно живеят и действат в хармония с природата. Те могат да направят това, като редовно прекарват моменти на тишина и размисъл сред природата, изразявайки молитви на благодарност за храна и други провизии. Вижте предложения за изрази на благодарност в нашия Сидур за Ноахиди.
2. Доверие в Божието Провидение: Когато осъзнаем, че препитанието ни идва от Бог, благодарността може да бъде изразена чрез проява на щедрост към другите. Това може да се постигне чрез доброволчество, дарения за благотворителност и подкрепа на нуждаещите се в обществото.
3. Социално равенство и изграждане на общност: Неевреите могат да допринесат за насърчаване на социалното равенство, като участват активно в обществени инициативи и програми. Това включва участие в хранителни банки, организиране на квартални срещи и подкрепа на образователни и менторски програми за младежи в неравностойно положение.
Нека този блог вдъхнови всички да покажат своята благодарност за това, което получават от Хашем ; осъзнавайки, че всичко идва от Него. И нека се отнасяме към всички хора около нас като към равни, независимо колко богати или бедни са.
От Анжелик Сийболтс
Sukkat Shalom B’nei Noach