Пасхален седер
Нашите учители по закона са установили ясен, постоянен и задължителен ред: какво и кога следва и как да се изпълни тази или онази заповед.
Обичаите на седера съдържат дълбок смисъл. Всеки евреин трябва да е наясно, че тези обичаи са свещени и трябва да се изпълняват, без да се пренебрегват дори и най-малките детайли, и всичко трябва да се прави с радост и забавление, с усещане за особена близост до Б-га. Тази вечер всеки има четири задължения: да яде маца, да говори за Изхода от Египет, да изпие четири чаши вино и да яде марор. Всички тези задължения трябва да се изпълняват както от мъже, така и от жени: следователно всеки е длъжен да чете Агада, а който не може да чете, трябва да слуша и да не се разсейва.
Всичко трябва да бъде подготвено предварително, така че на връщане от синагогата – след вечерната празнична молитва – да можете веднага да поставите кеара и да започнете седера, преди децата да заспят, особено важната цел на седера е да покаже и разкаже на децата за освобождението на еврейския народ от Египет. Стаята, в която се провежда седерът, и масата, на която седят по време на него, трябва да бъдат украсени колкото е възможно повече, за да се подчертае още веднъж специалния характер на празника, по време на който всеки от нас празнува освобождението му от робството.
На стола на който сяда главата на семейството се поставят възглавници – той трябва да се облегне,на лявата си ръка, демонстрирайки с това свободата, получена от народа след напускането му на Египет.
За да проведете седер, трябва да имате:
1.Маца – три цели маца (за предпочитане е мацо-шмура).
2.Вино – четири чаши за всеки член от семейството. Има различни мнения относно размера на чашата: някои смятат, че трябва да съдържа най-малко 86 г, други смятат, че минималната доза е 150 г. Всяка чаша трябва да се изпие напълно, или поне повече от половината. Виното се препоръчва да се изберете възможно най-доброто и за предпочитане червено – в памет на кръвта на еврейските бебета, заклани от фараона.
3.зроа (месо )- малко парче месо с кост (обикновено пилешко ), изпечено на огън. Символизира пасхалнато жертвоприношение)
4.Яйце – твърдо сварено. Символизира второто празнично жертвоприношение, извършвано на всеки от трите основни празника. Обикновено едно е достатъчно.
5.Марор – пюре от хрян и маруля. Марулята трябва внимателно да се провери за червеи между листата.
6.Карпас смес от настъргани ябълки и смлени ядки, смесени с вино (външно наподобяващо глина) – в памет на поробването на евреите, които са били принудени да работят, правейки тухли от глина.
7.Карпас – лук или обелен варен картоф.
8.Хазерет – пюре от хрян и маруля. Чиста бяла кърпа се сгъва на три и трите маци се слагат в гънките (всяка маца поотделно) или маца се слага и се покрива със салфетки. Последните 6 предмета се поставят върху мацата под формата на два триъгълника, като върховете им са обърнати към собственика на къщата, седнал на масата. Върховете на горния триъгълник са зроа, яйце и марор, в долния триъгълник – харосет, карпас и хазерет.
Това се нарича кеара.
Солената вода трябва да се приготви отделно в чинийка или специален съд.
Има 15 етапа на Седера, които обикновено се обявяват от водещия на Седера:
1. Кадеш(освещение) – заповедта за молитвата Кидуш, която освещава празника се състои от три благословии: за вино, за празника и шейхейон – (традиционна благословия за нови събития, нови плодове и др.). След това се изпива първата от четирите чаши вино. Всеки участник в седера изпива своята чаша вино облегнат на лявата си ръка.
2. Урхац – всички участници в седера си измиват ръцете, но не произнасят обичайната благословия при измиване на ръцете и сядат отново на масата. Главата на семейството не става: всичко необходимо за измиване на ръцете му се носи.
3. „Карпас“ – парче лук или картоф, което лежи върху кеара, се изяжда след потапяне в солена вода и произнасяне на съответната благословия за зеленчуци.
Яхац – средната маца се изважда от кеара, разделя се на две части, след което по-малката част се връща на мястото си, а по-голямата се увива в кърпа (или салфетка) и се прибира за Афикоман, който се изяжда в края на храненето.
5. „Магид“ разказва се историята на Изхода от Египет. Водачът на седера разкрива малко маца и казва : „Това е оскъдният хляб, който са яли нашите предци, когато са напуснали Египет…”. тогава чашите се пълнят отново. След това думата се дава на по-младия, който задава традиционните четири въпроса. Следващата история е отговорът на тези въпроси. В края на Магида всички изпиват втора чаша вино, отново легнали, облегнати на лявата си ръка.
6. “Рахца” отново всички си мият ръцете, но сега казват обичайните в такива случаи благословия.
7 „Моци-мацо” като вземете три маца, включително и счупената между две цели, казват благословение на хляба. След това се връща долната маца обратно върху съда и държейки горната и счупената, се казва специална благословия върху маца. След това, отчупвайки парчета от горната и средната маца с размер най-малко на казаит (половина кръгла маца или една квадратна маца), трябва да се облегне на лявата си страна, да изядете и двете парчета заедно.
9. „Марор” всеки от участниците в седера взема пасирания хрян със зелената салата (поне една трета от размера на яйцето), потапят се в харосет, след което се отърсва и произнасят специална благословия.
10. “Корех”всички участници в седера правят нещо като сандвич от две парчета маца (за това се взема долната маца), като между тях се слагт хазерет (хрян и маруля). Хазерет се потапя в хоросет и се казват паметните думи на мъдреца Хиллел – „Кен осо Хиллел…“.яде се с лявата ръка.
11. “Шулхан орех” е ястие с което домакинята демонстрира своята изобретателност. Можете да се пие вино с храна, но то не се брои към четирите чаши.
12. „Цафун” – след като яденето приключи, трябва да се изяде афикоманът ,,скритото“ парче маца. Всеки изяжда парче поне с размерите на казаит,полулегнал подпрян на лявата си ръка. През първата нощ на Седера афикоманът трябва да се изяде преди полунощ. След афикомана нищо не може да се яде и пие (с изключение на двете останали чаши вино).
13. „Берах“пълни се третата от четирите чаши с вино и се казва трапезата молитва след което се изпива виното.
14. „Халлел” след като се напълни четвъртата чаша вино, при отворена врата се казва кратка молитва „Шефох” и след това специална молитва за възхвала „Халлел”. В края на седера се изпива четвъртата чаша вино, като се казва благословия преди и след пиене.
15. „Нирца“ след края на правилно проведен седер, можете да сте сигурни, че е одобрен от Всевишния.
Догодина в Йерусалим!