Същността на понятието „човекът е създаден по Божий образ“: човекът, подобно на Бога, владее и управлява цялото мироздание.
По подобен начин, ако е позволено да се каже така, Той сътвори човека и му даде власт над безбройните сили и безчетните светове. Той ги повери в ръцете му, за да ги управлява според детайлите на своите действия, думи, мисли и цялото си поведение — както към добро, така и, не дай Боже, към обратното.
Със своите добри дела, думи и мисли, човек дава съществуване и жизнена сила на множество духовни сили и светове, увеличавайки тяхната святост и светлина. Както казва пророкът: „И ще вложа словата Си в устата ти…, за да посадя небесата и да основа земята“ (Исая 51:16). А мъдреците казаха (Брахот 64а): „Учениците на мъдреците умножават мира в света, както е писано: ‘И всичките ти синове ще бъдат ученици на Господа, и голям ще бъде мирът на синовете ти.’ Не чети ‘синовете ти’ (банаих), а чети ‘строителите ти’ (бонайх).“ Защото онези, които изучават Тора, изграждат Висшите светове, както строителите изграждат здание, и им дават велика сила.
И обратно — не дай Боже — чрез своите лоши постъпки, думи или мисли, човек разрушава множество сили и висши светове — дори в степени, които е трудно да си представим. Както е казано (Исая 49:17): „Твоите разрушители излязоха от теб самия.“ Той затъмнява или намалява тяхната светлина и святост【2】 и съответно усилва световете на нечистотата.
В това се крие смисълът на стиховете: „И създаде Бог (Елоким) човека по Свой образ; по Божи образ го създаде“ (Битие 1:27) и „Защото по Божи образ е създаден човекът“ (Битие 9:6). Както Той е всесилен и притежава всички сили, които се намират във всички светове, и ги подрежда и управлява всяко мигновение по Своя воля, така Той пожела да даде власт на човека да управлява безбройните сили и светове според своите действия — във всичките им измерения и детайли, във всеки момент. Всичко — според духовния корен на делата му, думите или мислите му, сякаш и той има власт над тях.
И казаха мъдреците в Мидраш Раба (по отношение на Плач 1:6: „И тръгнаха без сила пред своите преследвачи“), раби Азария от името на раби Йехуда бен Симон обясни: В онзи момент, когато Израел изпълнява волята на Бога, те добавят сила на Небесата. Както е казано: „С Бога ще имаме успех“ (Псалми 60:14). А когато Израел не изпълнява волята на Бога, те с това като че ли отслабват силата на Небесата. Както е казано (Второзаконие 32:18): „Скалата, Която те е родила, ти отслаби“.
И на много места в Зоар е казано, че греховете на човека нанасят щета в духовните светове — и обратно, както вече беше обяснено по-горе. За това се казва и в Псалми 68:35: „Дайте сила на Бога“.
В Зоар, в началото на глава „Бо“, е казано за стиха: „И стана ден, когато дойдоха Божи синове (ангелите), за да се представят пред Господа“ (Йов 1:6): Когато ангелите искат да свидетелстват за недостойните действия на Израел, те свидетелстват пред Бога. Защото когато Израел постъпва недостойно, те с това като че ли отслабват силата на Светия, благословен да е Той. А когато постъпват достойно, дават сила на Бога. И за това се казва: „Дайте сила на Бога“. С какво? С достойни дела.
Затова се казва: „Дайте сила на Бога (Елоким)“ и също: „С Бога (Елоким) ще успеем“ — защото името Елоким означава „Притежател на всички сили, Всесилен“, както вече обяснихме по-горе.
Коментар
След като в предишната глава беше обяснен смисълът на името Елоким, тук авторът разкрива същността на понятието „човекът е създаден по Божи образ“: човекът, подобно на Всевишния, също владее и управлява цялото мироздание. Но не бива погрешно да се предполага, че понеже всички носители на сила в света се наричат „елоким“, то и човекът е получил някаква независима сила от Всевишния, с която да управлява света. Всички други „притежатели на сили“ не са създадени по Божи образ — те имат само конкретна, ограничена сила, която не е абсолютна. Човекът обаче притежава по-висша сила: чрез своите дела той влияе върху самото управление на Името Елоким. Той стои насреща на Всевишния и със своите действия определя степента на проявление на Неговата божественост и царство — доколко ще се разкрие властта на Всевишния в света.
[1] Човек управлява световете чрез своя свободен избор – именно чрез него той действа и се движи. А когато нещо се промени в неговия избор, съответно на това се променя и Висшето управление.
[2] В долния свят може да се разрушава, в по-висшите — само да се помрачава, а в най-висшия — единствено да се намалява светлината, но не и напълно да се затъмнява.
Автор – Равин Хаим от Воложин
Източник – toldot.com