Този, който не разбира Б-г, е като че ли е в тъмнина и никога не е виждал светлината.
Просветление, явно и скрито
«И не мисли, че тези велики „тайни“ са напълно и окончателно известни на някого от нас. Не е така, но понякога можем да видим истината за миг, и тогава ще ни се стори, че денят е изпълнен със светлина, а понякога нашият обичаен живот и нашата същност ще затъмнят тази светлина, и тогава ще ни се струва, че е нощ тъмна, почти също толкова безпросветна, колкото беше в началото, и ще бъдем подобни на някого, който вижда светкавици веднъж, после отново, но всичко това в тъмната нощ» (Морé Невухим, предисловие).
Така Рамбам описва състоянието на човека в този свят, в безпросветна нощ, а просветленията на разума и пророческите откровения са светкавици, които пробиват тази тъма и я осветяват.
«Но ето, има от нас такива, които виждат тази светкавица отново и отново, с малка пауза между светкавиците, и той сякаш пребивава в постоянна светлина, която не го напуска, и за него нощта се е превърнала в ден, и таково е нивото на най-великите пророки, за които е казано: „А ти стой тук с Мен“, и за него е казано: „И кожата на лицето му започна да излъчва светлина“. Има и такива, които виждат светкавиците с големи интервали, такова е нивото на мнозинството от пророците. Има и такива, на които светкавицата е дадена само веднъж през цялата им нощ, и такова е нивото на тези, за които е казано: „И пророкуваха, но не добавиха“. Има и такива, при които между светкавиците има и големи, и малки интервали.
Има и такива, които не са достигнали нивото, при което тъмнината им да бъде осветена от светкавица, но виждат малка светлина от различни материали, като камъни и подобни неща, които могат да светят в нощта. Но дори и тази малка светлина не свети непрекъснато, а искри и изчезва, сякаш е „блясък от въртящ се меч“. И в тези въпроси нивата на пророчеството се различават.
Същевременно, тези, които никога не са виждали светлина, дори веднъж не са били в състояние на ден, но винаги ходят в тъмнината с опипване — за тях е казано: „не знаят и не разбират, ходят в тъмнината“ — истината е напълно скрита от тях, въпреки че е очевидна, както е казано за тях: „И сега не виждат светлината, ясна е тя на небесата“, и такава е тълпата» (там също).
Удивително е да размишляваме върху тези думи на Рамбам. Просветленията и откровенията идват при човека в процеса на индивидуален надзор от Твореца. Такива са силите — ангели, пратеници от Всемогъщия, понякога за да просветят разума му и да добавят знание за Бога, понякога за да го събудят и напомнят за задължението да придобие това знание. Всичко това е, за да го изведе от състоянието на тъмнина — недостатъчност на разбирането на Твореца и съединението с Него, и помисли сериозно за това. А ние ще продължим да разглеждаме нашата тема.
Надзорът съответства на разумното единство със Създателя
«И ето, откри ми се знание, удивително и много важно, което премахва съмненията и разкрива божествените тайни. То се състои в това, че, както вече говорихме в главите, посветени на темата за надзора, е, че колкото повече е развит разумът на всяко разумно същество, толкова и надзорът над него е по-постоянен. Човекът, който е съвършенстван в своето постижение, чийто разум не напуска Бог, ще бъде под постоянен надзор, докато човекът, който е съвършен в разбирането, но чиято мисъл понякога напуска Бог, ще бъде под надзор само когато мисли за Бога, а когато е зает със своите дела — този надзор ще го остави, но не в същата степен, както оставя онзи, който изцяло не постига Бога, а ще намалее, тъй като при този човек, който е съвършен в разбирането, в момента на заетост със собствените си дела, действа божествен разум който е на разположение, но дори тогава той притежава способността да постига близко до действащия, и той е подобен на сръчен писар, когато не пише.
Този, който изобщо не е постигал Бога, е сякаш в тъмнина и никога не е виждал светлина — както обяснихме стихът: „И злодеите в тъмнината мълчат“, този, който е постигал и чиято мисъл е заета с това постижение, е подобен на този, който има ярък слънчев ден, а който е постигал, но се занимава с други дела — е подобен на този, който има облачен ден, когато слънцето не свети заради огромни облаци, които разделят светилото от човека» (Морé Невухим част 3, глава 51). Всичко това подробно обсъдихме по-горе.
Оттук Рамбам преминава към удивителното откритие.
Който е в единство с Твореца, не попада в беда
«Затова ми се струва, че всеки, на когото се случва някаква беда от тези, които стават в света, независимо дали са пророци или съвършени в благочестието, тази беда му се случва само когато е бил в състояние на забвение — и в зависимост от продължителността на това забвение и низостта на заниманието, на което е бил посветен, ще бъде и силата на бедата» (там също).
Защото злото, както е обяснил Рамбам, произхожда от телесността, а онзи, който се издига — в своето единение с познанието на Твореца — над естествения живот, е над злите удари и рани.
«И тъй като това е така, вече е отпаднало великото съмнение, което накара философите да отрекат надзора на Бога над всеки човек поотделно и да ги сравнят с индивидуумите на животните. Защото техният аргумент беше, че дори големите праведници и благочестиви хора са настигани от големи бедствия. Но тази тайна стана явна, и дори за техните мисли. И надзорът на Бога, благословен да е Той, ще бъде постоянен над онзи, който е получил този дар, приготвен за всеки, който желае да го достигне, и когато мисълта на човека се освободи и постигне Бога по истинските пътища, и той се радва на това, че е успял да постигне — тогава е невъзможно да се случи с човека някаква беда, защото той е с Бога, а Бог е с него» (там също).
Радостта, свързана с постигането, е присъща на състоянието на съвършеното единение, в което се обличат всички сили на човешката душа.
Възможността да се спаси от настигащите бедствия, свързани с естеството на творението, е разумното единение: «но ако мисълта на човека отхвърли Бога, тогава той вече е отделен от Бога, а Бог е отделен от него, и човекът е подготвен за всяка беда, която може да го настигне, защото това, което привлича надзор и помага да се спаси от хаоса на случая, е този дар на разума» (там). И размислете добре над всичко това.
След като предварихме тези възвишени основи, ще се върнем отново към думите на Рамбам относно тълкуването на отговора на Елиу.
Откровението на Елиу
«Това, което добави Елиу и което никой от тях не спомена, е, че той нарече ходатайството на ангела, казвайки, че е известно и разпространено, че когато човек е болен и достига до вратата на смъртта и вече се отчайват, но ако има ангел, който се помоли и застъпи за него — всеки ангел — неговата молитва и ходатайство ще бъдат чути, и човекът ще се въздигне от падението си, и болният ще бъде спасен и ще се върне към здравето си, но това няма да бъде постоянно, и молитвата и ходатайството на ангела няма да го съпровождат вечно, а само два или три пъти, както е казано: “Ако има ангел, който ходатайства за него…” И когато разказа за болния, спасен от болестта си, и радостта му след възстановяването на здравето, той каза: “Защото всичко това Бог ще извърши два или три пъти с човека”. Тази идея бе разкрита само от Елиу, който добави към казаното преди това, описвайки качеството на пророчеството, със следните думи: “Защото веднъж говори Бог и два пъти, а човекът не забелязва, в съновидение през нощта, когато дрямката падне върху хората”» (Морé Невухим част 3, глава 23).
Човекът, който е достигнал до вратата на смъртта в своите страдания, вследствие на падението си в мъдростта и отдалечеността от единението с Твореца, който не се е пробудил, за да се покае, и не е научил от онези, които са били изпратени при него — ангелите, които пробуждат и просветляват, това са именно моментите на просветление на разума, когато Бог му изпраща страдания, за да го пробуди.
Ако той се пробуди, се покае и постигне тези просветления на мъдростта, и се радва на това постижение, тогава може да се излекува от страданията си. Но ангелското просветление няма да бъде с него вечно, то ще осветява два или три пъти в тъмнината на нощта на този човек, и той трябва да се захване за тези просветления и да се радва на тях. Ако успее да се издигне над своето ниво, може дори да достигне нивото на пророчеството и нощта му ще се превърне в светъл ден.
Следва отново да поразмислим над тези удивителни откровения на Рамбам.
Автор-Рав Еуд Авицедек
Източник-toldot.com
Превод-bneinoah-bg.com