Познание за вярата 96. Дванадесетият принцип – Дните на Месията

Няма разлика между този свят и дните на Месията, освен освобождението от управлението на царствата. От простите думи на пророците се разбира, че в началото на дните на Месията ще има войната на Гог и Магог, и че преди тази война ще се яви пророк, който ще наставлява Израел.

Дванадесетият принцип на вярата

Дните на Месията, тоест вярата и истинността на неговото идване, не бива да се поставят под съмнение. Дори и да се забави, трябва да го чакаш, и не трябва човек да определя конкретно време за неговото идване, нито да търси намеци в Писанието за този момент. Мъдреците казват: „Да излезе духът на тези, които изчисляват края“, но трябва да вярваш, че Месията ще има превъзходство, слава и величие над всички царе, които са живели от сътворението на света. Всички пророци, от Моше Рабейну до Малахи, са пророкували за него. Този, който се съмнява в неговото идване или намалява неговото достойнство, отрича Тора, защото в Тора е ясно предсказано за него, както в разказа за Валаам и в главата „Ницавим“. Тази основа включва и това, че няма друг цар в Израел освен потомък на Давидовия дом и семето на Соломон, и всеки, който оспорва царствеността на този род, отхвърля Божието име, благословен да е Той, и думите на Неговите пророци.

Книга „Рош Амана“

Дванадесетият принцип е дните на Месията и включва необходимостта да се вярва, че той ще дойде и няма да закъснее, и дори ако се забави — чакай го (Авакум 2 гл.). Не е подходящо да се определя времето на неговото идване или да се търсят намеци в стиховете на Писанието, за да се предвиди този момент. Както казват мъдреците: „Да излезе духът на тези, които изчисляват края“ (Санедрин 98). Трябва да помним за Избавлението и за любовта на Всевишния и човек да се моли на Него, както всички пророци са го казвали: от Моше Рабейну до пророка Малахи. Всеки, който се съмнява в това или принизява достойнството на Месията, изкривява Тора, която предсказва неговото идване в разказа за Валаам и в главата „Ницавим“. Тази основа включва също, че няма цар в Израел, освен потомък на Давидовия дом и семето на Соломон, и всеки, който отрича царствеността на този род, отхвърля Бога и думите на Неговите пророци.

Сидур

Вярвам с пълна вяра в идването на Месията, и макар да се бави, все пак ще го чакам всеки ден, очаквайки неговото идване.

Рамбам, законите на покаянието

„И ето кои са тези, които нямат дял в бъдещия свят, но те биват изкоренени и погубени, и се наказват според тежестта на своето злодейство и грях за вечни времена: еретиците, епикурейците, отричащите Тора, отричащите възкресението на мъртвите и идването на Избавителя“ (Закони за покаянието 3:6).

„И затова целият Израел, техните пророци и мъдреци, копнееха за дните на Месията, за да пребивават в покой от царствата, които не им позволяват да се занимават с Тора и заповедите, както подобава. И ще намерят те покой и ще умножат мъдростта си, за да се удостоят с живота в бъдещия свят, защото в тези дни ще се увеличат знанието, мъдростта и истината, както е казано: ‘И ще се изпълни земята с познанието за Господа’, и още е казано: ‘И няма да учи човек брат си и човек ближния си’, и е казано: ‘И ще извадя каменното сърце от плътта ви’, защото царят, който ще се въздигне от семето на Давид, ще бъде по-мъдър от Шломо и велик пророк, близък до нивото на Моше Рабейну, и затова ще учи целия народ и ще им посочи Господния път. И всички народи ще дойдат, чувайки за него, както е казано: ‘И ще бъде в последните дни, уверено ще стои Храмовата планина на върха на планините’, но крайната награда и последното благо, което няма край и недостатък, е животът в бъдещия свят. Но дните на Месията са все още този свят и светът функционира, както е било установено, но царството ще се върне на Израил. И първите мъдреци вече са казали: няма разлика между този свят и дните на Месията, освен отхвърлянето на игото на царствата“ (там също, 9:2).

Закони за царете

1.Цар Машиах ще се издигне и ще върне царството на Давид в предишното му състояние, към първоначалната власт. Той ще изгради Храма и ще събере изгнаниците на Израел, и в неговите дни всички закони ще се върнат, както са били преди: ще принасят жертви, ще спазват седмата година и юбилейните години, съгласно всички закони на тези заповеди, записани в Тора. Всеки, който не вярва в него или не очаква неговото идване, не само отхвърля всички други пророци, но също така отрича Тора и Моше Рабейну, защото Тора свидетелства за него, както е казано: „И ще събере Господ твоето разсеяние и ще те помилва, и ще те събере отново… И дори ако твоето разсеяние е в края на небето… Господ ще те доведе“. Тези неща са открито написани в Тора и включват всичко, за което са говорили пророците. Също така в разказа за Билам се говори за това, където той пророкува за двамата Месии: първият Месия — Давид, който спаси Израел от враговете им, и вторият Месия, който ще възкръсне от неговите потомци и ще спаси Израел в края на дните. Там се казва: „Виждам го, но не сега“ — това се отнася за Давид; „Забелязвам го, но не е близо“ — това е царят Месия; „Звезда изгрява от Яков“ — това е Давид; „И скиптър се надига от Израел“ — това е царят Месия; „Той ще смаже краищата на Моав“ — това е за Давид, както е казано: „Той нанесе удар на Моав и го измери с въже“; „И ще победи всички синове на Сет“ — това е царят Месия, за когото се казва: „И неговото владение ще бъде от море до море“; „Едом ще бъде негова собственост“ — това е за Давид, както е казано: „Едом стана слуга на Давид“; „И ще бъде негова собственост…“ — това е царят Месия, както е казано: „И ще се въздигнат спасителите на планината Сион…“

2.Също така и в откъса за градовете-убежища Тора казва: „Когато Господ, твоят Бог, разшири владенията ти и добавиш още три града…“, но това никога не се е случвало. Въпреки това, Всевишният не е дал напразна заповед, и няма нужда да доказваме думите на пророците, защото техните книги са пълни с тези обещания.

3.Не бива да мислиш, че царят Месия трябва да извършва чудеса и знамения, да променя природата на нещата, да възкресява мъртвите и други подобни действия. Това не е така, защото рави Акива, велик мъдрец от Мишна, бе помощник на цар Бен-Козива и каза за него, че той е цар Месия, и той и всички мъдреци от онова поколение смятаха, че той е цар Месия, докато не бе убит заради греховете си. След като бе убит, разбраха, че не е той. Мъдреците не поискаха от него нито знамения, нито знак. Същината на нещата е тази: Тора, нейните закони и постановления са дадени за вечни времена, и не може да се добавя или отнема нищо от тях.

Забележка на Раавад: „Не мисли…“ — каза Авраам: Бен Козива твърдеше: „Аз съм царят Месия“, и мъдреците изпратиха хора, за да го проверят дали може да съди по миризма или не. И тъй като не можеше, го убиха. (Виж коментара на „Кесеф Мишне“, където се казва, че Рамбам следва мнението в Мидраша Ейха Раба, че цар Бен-Козива е бил убит от езичници. Според Рамбам, който следва мнението на Шмуел (Санедрин 91б), разликата между този свят и дните на Месията е само в отхвърлянето на игото на царствата, а халаха не следва мнението на Рава, че мъдреците на Израел убили цар Бен-Козива, защото не можел да съди по миризма (виж също коментара на „Лехем Мишне“ там)).

4.Ако се въздигне цар от дома на Давид, който изучава Тора и спазва заповедите подобно на своя баща Давид, съгласно писаната и устната Тора, и накара целия Израел да я следва, като укрепи слабите места в спазването ѝ, и поведе войните на Господа, то той може да бъде считан за Месия. Ако постъпва така и успее, построи Храма на определеното място и събере разсеяния Израел, той е несъмнено Месията. Ако обаче не успее или бъде убит, то той със сигурност не е онзи, за когото е било предсказано в Тора. Той ще бъде като всички праведни царе на Израел, които са починали.

Бог, благословен да е Той, го е поставил, за да изпита много хора, както е казано: „И някои от разумните ще се спънат, за да ги пречистят и направят бели до времето на края, защото все още има време“. Също така Йешу а-Ноцри, да бъде заличено името му и споменът за него, който се представи за Месия и бе екзекутиран по присъда на съда, вече е бил предсказан от Даниел, както е казано: „Развратните синове на твоя народ ще се въздигнат, за да изпълнят пророчеството, но ще се спънат“. И има ли по-голям препъни-камък от това?! Всички пророци казваха, че Месията ще избави Израел и ще го спаси, ще събере разпръснатите му и ще ги укрепи в спазването на заповедите. А този бе причина за убийството на Израел с меч, разпръсването на остатъка му и унижението му, подмяната на Тора, и насочи целия свят да служи на друго божество вместо на истинския Господ. Но мислите на Твореца на света са непостижими за човека, защото нашите пътища не са като Неговите пътища и нашите мисли не са като Неговите мисли. Всички тези неща, свързани с Йешу а-Ноцри и потомъка на Йишмаел, който възкръсна след него, имат за цел да направят пътя на царя Месия прав, да поправят целия свят, за да служат на Господа заедно, както е казано: „И тогава ще обърна езиците на народите към ясен език, за да призоват всички името на Господа и да Му служат с едно рамо“. Как? Светът вече е изпълнен с думи за Месията, за Тора и заповедите, и тези идеи са достигнали до далечни острови и многобройни народи, които не са обрязани в сърцето. Те обсъждат тези неща и заповедите на Тора. Едни казват: тези заповеди са били истинни, но сега са отменени и не са предназначени за всички поколения; други казват: в тях има таен смисъл и не трябва да се разбират буквално, а че Месията вече е дошъл и е разкрил тайнството. Но когато се въздигне истинският цар Месия, той ще успее, ще се възвиси и ще се възвеличи, и всички те незабавно ще се покаят и ще разберат, че техните пророци и предци са ги подвели.

Глава 12

1.Не бива да мислиш, че в дните на Месията ще има промяна в обичаите на света или в законите на природата. Светът ще продължи да функционира, както е устроен. А това, за което говори пророк Йешаяху: „И ще живее вълк с агне, и леопард с козле ще пасат заедно“ — е образ и притча. Смисълът е, че Израел ще живее безопасно сред злодеите от другите народи, символизирани като вълк и леопард, както е казано: „Пустинният вълк ще ги ограбва, а леопард ще дебне техните градове“. Всички ще се покаят и ще дойдат до истинската вяра, няма да крадат и вредят, а ще ядат позволеното спокойно заедно с Израел, както е казано: „И лъвът, подобно на теле, ще яде слама“. Всички такива думи, свързани с Месията, са притчи, и в дните на царя Месия тези притчи ще станат ясни за всички, както и на какво намекват.

Забележка на Раавад: „Не мисли, че в дните на Месията… това са притчи“ — Авраам каза: „В Тора е казано: „И ще премахна злите зверове от земята“.

2.Мъдреците казаха: няма разлика между този свят и дните на Месията, освен в премахването на игото на народите. От простите думи на пророците се разбира, че в началото на дните на Месията ще има война на Гог и Магог, и че преди тази война ще дойде пророк, който ще увещава Израел и ще подготви сърцата им, както е казано: „Ето, изпращам ви пророка Илия“. Той няма да дойде, за да очисти нечистото или да обяви чистото за нечисто, нито за да обяви виновните за невинни или невинните за виновни, а само за да установи мир в света, както е казано: „И ще обърне сърцата на бащите към синовете“. Някои мъдреци казват, че преди идването на Месията ще дойде Илия. Но всичко това и подобни неща човек не може да знае как точно ще се случат, докато не се случат, защото това са скрити тайни на пророците. Мъдреците също нямат ясно предание по тези въпроси и говорят според разбирането си на стиховете от Писанието. Затова има много спорове относно тези неща. Но във всеки случай редът на тези събития и тяхното изследване не са основата на вярата, и не бива човек да се задълбочава в преданията или да прекарва много време в изучаване на мидраши, свързани с тези въпроси, и да ги смята за основи на вярата, защото те не водят нито до страхопочитание, нито до любов към Бога. Не бива и да се изчислява краят на дните. Мъдреците казаха: „Да напусне духът на изчисляващите края“. Но нека човек чака и вярва в общата идея, както изложихме.

3.В дните на царя Месия, когато царството му се установи и към него се събере целият Израел, на всички ще бъде разяснен техният род с помощта на святия дух, който той ще притежава, както е казано: „И ще седне, пречиствайки и измивайки…“ Първо ще пречисти синовете на Леви, казвайки: този е коен по род, а онзи е левит, и ще отстрани тези, които не принадлежат към тези родове, и ще ги включи към Израел. Така казва Писанието: „И каза Атрашта… докато не се въздигне коен за урим и тумим“. Така се учи, че със святия дух ще бъде определен родът на тези, които са били смятани за такива, и ще бъде съобщен техният род. Но на Израел ще бъде съобщено само от кое племе са, казвайки: този е от такова племе, а онзи — от друго. Но не се казва за тези, смятани за чисти по произход, че са мамзер или роб, защото законът гласи, че смесените семейства не разкриват своите проблемни родословия.

4.Мъдреците и пророците не желаеха дните на Месията, за да властват над света или да господстват над народите, нито за да бъдат възхвалявани от тях, нито за да ядат, пият и се веселят, а за да могат свободно да се занимават с Тора и нейната мъдрост, без да имат притеснител или пречка, за да могат да се удостоят с бъдещия свят, както писахме в законите за покаянието.

5.В онова време няма да има нито глад, нито война, нито ревност и завист, защото доброто ще бъде в голямо изобилие, и всички деликатеси ще бъдат достъпни като прах. Единственото занимание на света ще бъде да познават Господа, и затова Израел ще бъдат велики мъдреци, знаещи тайните неща и ще постигнат мисълта на Твореца им, доколкото е възможно за човек, както е казано: „И ще се напълни земята със знание за Господа, както водите покриват морето“.

Коментар върху Мишна — глава Хелек

„Дните на Месията ще бъдат време, когато царството ще се върне на Израел и те ще се завърнат в земята Израел. Царят ще бъде велик и царството му ще бъде в Сион. Името му ще бъде известно повече сред народите, отколкото това на цар Соломон. Всички народи ще живеят в мир с него, а всички земи ще му служат заради голямата му праведност и чудесата, които ще извърши. Всеки, който се изправи срещу него, Господ ще го унищожи и ще го предаде в неговите ръце. Всички стихове от Писанието свидетелстват за успеха му и за нашия успех с него. В действителност няма да има голяма промяна спрямо това, каквото е сега, освен че царството ще се върне на Израел. Както казаха мъдреците: „Няма разлика между този свят и дните на Месията, освен освобождаването от игото на народите“. В дните му ще има бедни и богати, силни и слаби, но ще бъде много по-лесно за хората да осигуряват прехраната си, дори с малко усилие ще постигат големи резултати. За това е казано: „В бъдеще земята на Израел ще произвежда хляб и дрехи“, защото така говорят хората за онези, които намират готово: „Този намери изпечен хляб и готова храна“. Доказателството за това е казаното: „Чуждите синове ще бъдат вашите орачи и лозари“, което означава, че ще има време за сеитба и време за жътва.

Затова се разгневи мъдрецът, който произнесе това изречение, на своя ученик, когато той не разбра думите му и ги взе буквално. Мъдрецът му отговори съобразно неговото ниво на разбиране, но този отговор не беше истински. Доказателство за това, че отговорът му не беше истински, е стихът: „Не отговаряй на глупеца на глупостта му“.

Голямата полза в онези дни ще бъде, че ще бъдем освободени от игото на народите, което ни пречи да изпълняваме всички заповеди, и мъдростта ще се умножи, както е казано: „Земята ще се изпълни със знание“, и войните ще спрат, както е казано: „Един народ няма да вдигне меч срещу друг народ“. В онези дни ще постигнем велико съвършенство и чрез него ще се удостоим с живот в бъдещия свят. Месията ще умре и синът му ще се възцари след него, както и синът на сина му. Пророкът вече посочва неговата смърт: „Той няма да отслабне и няма да се оттегли, докато не утвърди съд на земята“. Царството му ще продължи дълго време, а животът на хората ще се удължи, защото когато изчезнат тежките вълнения и тъгите, дните на хората ще се увеличат. Не трябва да се учудваме, че царството му ще съществува хиляди години, защото мъдреците казаха, че едно добро събрание не се разпада бързо.

Ние не се стремим и не жадуваме за дните на Месията заради изобилието на реколтата и богатствата, нито заради възможността да яздим коне или да пием вино с музиканти, както мислят хората с объркани мисли. Пророците и благочестивите жадуваха дните на Месията и силно копнееха за тях, защото тогава ще има събрание на праведниците, справедливо и мъдро управление на царя, голяма правота и необикновена мъдрост, както и близост до Бога, както е казано: „Господ ми каза: Ти си Мой син, Аз днес Те родих“ (Теилим 2), и изпълнението на всички заповеди на Тора на Моше Рабейну, без небрежност и мързел, както е казано: „Няма вече да учи човек ближния си и брат си, казвайки: Познайте Господа, защото всички ще Ме познават, от най-малкия до най-големия… и ще вложа Тората Си в сърцата им… и ще извадя каменното сърце от плътта ви“. И много други стихове говорят за това. По този начин те ще се удостоят с бъдещия свят здраво и стабилно.“

Писма на Рамбам — послание до Йемен

„Това нещо е велика основа от основите на вярата на Израел, която гласи, че е невъзможно да не се въздигне мъж от семето на Соломон, който да събере нашето разсеяние, да премахне нашия срам и изгнание, да разкрие истинската вяра и да унищожи всички, които ще се противопоставят на неговите думи. Както ни обеща Светият, благословен Той, в Своята Тора: „Виждам го, но не сега; виждам го, но не е близо; звезда изгря от Яков и жезъл се въздигна от Израел, и смаза краищата на Моав и победи всичките синове на Сет, и Едом стана негово наследие, и Сеир — наследие за враговете му, а Израел ще преуспее…“

Също така Творецът ни обеща чрез Своите пророци, че няма да загинем и няма да бъдем напълно унищожени, и че няма да престанем да бъдем благочестив народ. Както е невъзможно да си представим прекратяване на съществуването на Твореца, така и ние не можем да изчезнем от света. Защото е казано: „Аз, Господ, не се променям, и вие, синове на Яков, не сте били унищожени“ (Малахия 3:6). Също така Всевишният ни извести и ни укрепи в това, че е невъзможно Той напълно да ни отхвърли, дори когато Го гневим и престъпваме Неговите заповеди. Защото е написано: „Така каза Господ: ако небесата горе бъдат измерени и основите на земята долу бъдат изследвани, тогава и Аз ще презра цялото потомство на Израел за всичко, което са сторили, каза Господ“ (Йешаягу 31:37). В същия смисъл Той ни обеща в Тора чрез Моше Рабейну, защото е написано: „И дори когато ще бъдат в земята на враговете си, Аз няма да ги отхвърля и няма да ги презра, за да ги унищожа и да разруша завета Си с тях, защото Аз съм Господ, техният Бог“ (Вайикра 26:44).“

Автор-Рав Еуд Авицедек

Източник-toldot.com

Превод-bneinoah-bg.com

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *