Точно както погрешните схващания и грешки са неразделна част от процеса на изучаване на Тора и човек не разбира правилно Тора, докато не направи грешка и не преодолее грешката си, така според същия модел е създаден целият свят.
Възможността за постижение на доброто е само от отричането на злото
Дори един съвършен човек, Адам, създаден за света на удоволствията, Райската градина, не би постигнал съвършенството и съответно постигането на истинското удоволствие, без отричане от Дървото на познанието, с цялата болка и страдание на това изпитание. По този начин той се удостои да се прилепи към Дървото на живота, истинското удоволствие.
Точно както заблудите и грешките са неразделна част от процеса на изучаване на Тора и човек не разбира правилно Тора, докато не направи грешка и не я преодолее, така, според същия модел, целият свят е създаден. Затова казаха (шабат 89): „Ако вашите грехове са като тези години, които са подредени в определен ред от шестте дни на сътворението“, тоест това е редът на света. Оказва се, че всички грехове и наказанията за тях са били планирани в подготовката за реализация… и след като човек разбере Тора, той научава как самата първоначална грешка е била за това причината и необходимостта (Равин Цадок ХаКохен) .
Така, за да се разкрие доброто, злото трябва да се разкрие във всичките му нюанси и аспекти в максимална степен.
Защо Всевишният направи това?
Струва си да се замислим защо Висшата мъдрост установи реализацията на злото точно по този начин – чрез самия човек (става дума за корените на душите, това са т.нар. 974 поколения преди сътворението на света и всичко, което се случва в нашия свят е породено от тях). Авторът на книгата Лешем обяснява, че човек получава истинско удоволствие, когато се наслаждава на това, което му принадлежи. Съответно и насладата в бъдещия свят от победата над злото ще бъде по-пълна, ако това зло идва чрез самия човек. Това разкритие можеше да бъде постигнато чрез отричането на злото, но тези 974 поколения съгрешиха и злото се появи в действителност.
Защо не е достатъчно изправлението, което човек прави, просто издържайки теста?
На този въпрос отговаря и авторът на книгата Лешем. Че има ограничения за акта на изправление в процеса на праведност и подчинение на Създателя, но Всевишният е пожелал да разкрие максимума на злото във всичките му аспекти и в най-голямата му сила – с цел възнаграждаване на доброто в Бъдеще, когато от всяка сянка на злото ще се разкрие допълнителна сянка на доброто и приятността на удоволствието в това разкритие ще се увеличи. Всичко това е възможно само чрез действията на нечестивите, чието злодейство е неограничено. В такъв процес злото се засилва неимоверно и има възможност за разкриване на злото във всичките му категории.
В тази връзка трябва да се разбира изявлението на мъдреците относно стиха: „И Бог видя всичко, което направи, и беше твърде добро“:
Добро – това е доброто начало, твърде – е злото начало.
Добро – е качеството на доброто, твърде – е качество на страданието.
Добро – това е Райската градина, твърде – това е Гехином.
Добро – е ангелът на живота, твърде – е ангелът на смъртта.
Добро е качеството на благото, твърде е качество на възмездието.
Чрез праведността може да се разкрие доброто, но твърде е нещо повече от добро, разкрива се само чрез съществуването на злото и неговото отричане.
„И всъщност се казва: Твоя народ всички са праведници…”, а как е възможно това? Но откриваме, че грях в името на Небето е повече от заповед не в името на Небето и това също се нарича праведник, че всички негови дела са в името на Небето и дори тези, които са насочени към грях, и в бъдеще такива неща ще станат ясни за всички грехове на синовете на Израел, както казват Мъдреците в трактата Шабат: ако вашите грехове са като тези години, които са били подредени в определен ред от Шестте дни на Сътворението – което беше уредено от истинската воля на Всевишния, че да бъде така. И ако е така, тогава те изпълниха волята на Създателя и всичко беше като „грях в името на небето“.
Свят на разкаянието
Всички откровения, за които говорихме, се отнасят до Бъдещия свят, света на Бина. Това е коригиран свят, в който всички неща ще се върнат към корените си коригирани и ще разкрият целта на тяхното създаване – славата на Небето, изгряваща от тях. Светлина, пробиваща тъмнината, добро, излизащо от злото – това е покаянието на мирозданието: откровението за Единството на Всевишния, че само доброто идва от Него. Светът на Бина (разбирането): това е основата на Бина, разбирането на едно нещо от друго, светлина от тъмнината.
„Затова се казва за Бъдещето, когато злото влечение ще бъде отменено: „В онези дни ще търсят греха на Израел и няма да го има…“, защото дори миналите грехове не съществуват в действителност. Точно това се казва в трактата Шабат: „ако вашите грехове са като тези години, които са подредени в определен ред от Шестте дни на сътворението…“, и тъй като са били заповядани от Всевишния да бъдат такива, тогава това не е грях, тъй като това е волята на Всевишния. Това става чрез най-висшето покаяние (тшува), нивото на Бина, което е в тайната на Йом Кипур, Портата на свободата, както е известно… Знанието за бъдещето е от страната на Бина… Горе, бъдещето вече е известно като миналото” (Р. Цадок ХаКохен).
Покаяние от любов
Този, който се разкае вж нашия свят, разкрива тези прекрасни откровения: „Тшува (връщане, покаяние) – това означава, че връща това нещо на Всевишният, с други думи, признава, че всичко се извършва от Създателя и дори мисълта в сърцето на човек… Излиза, че Всевишният му е дал сила тогава дори в греха, и чрез това, след пълното покаяние, човек се възнаграждава така, че съзнателните престъпления стават за него като заслуги, защото това беше и волята на Създателя.
За това е писано: „…и твоите благочестиви ще пеят ликуваща песен“, а Мъдреците са казали: „Това са нечестивците на Израил“. Защото благочестив (хасид) е този, който се отклонява от буквата на закона, за да направи повече, отколкото се изисква, а също и порочен човек се отклонява от закона, за да върши зло. И когато в бъдеще Всевишният се разкрие след пълното завръщане и покаяние на хората и всички признаят силата на Неговото царство, престъпленията, които са били отклонение от правия път, ще бъдат благочестие, тъй като не са се отклонили от истинската воля на Всевишния. И е написано точно “Твоите благочестиви”, а не просто “благочестиви”, защото Всевишният ги нарича благочестиви, но не в очите на хората…” (Р. Цадок ХаКохен).
Трябва да се подчертае още веднъж: всички тези твърдения се отнасят за света на Знанието, в който няма категория избор и нямат никакви последствия или проекции върху света на свободния избор, в който живеем.
Автор-Рав Еуд Авицедек
Източник-toldot.com
Превод-bneinoah-bg.com
Изумителна идея! За първи път я срещам. Публикувах материала в https://www.facebook.com/groups/1522138321945489
Невероятна мъдрост и знание! Общо взето това в идеята, че тези които се отрекат от злото, направят тшува, се издигат повече от други, които никога не са се докосвали до злото.