Познание за вярата 109. Заповедта за очакване

Вярата в идването на Машиаха е един от 13-те принципа на юдаизма. Машиах е потомък на цар Давид и ще бъде изпратен от Бога за спасението на Израел и на целия свят. Всеки евреин трябва да вярва в идването на Машиаха и да го очаква всеки ден.

Заповедта за очакване

„Защото все още има време за изпълнението на видението, и то свидетелства за края и няма да измами, ако се забави — чакай го, защото непременно ще дойде; няма да закъснее“ (Хавакук 2:3).

„И чух облеченият в ленени дрехи човек, който бе над водата на реката, когато издигна десницата си и левицата си към небето и се закле в Оня, Който живееше до века, че това ще бъде след време, времена и половина време и, че всичко това ще се изпълни, когато ще са свършили да смажат силата на светите люде. И аз чух, но не разбрах. Тогава рекох: Господарю мой, каква ще бъде сетнината на това? А той рече: Иди си, Данииле; защото думите са затворени и запечатани до края на времето. Мнозина ще се чистят и избелят и ще бъдат опитани; а нечестивите ще вършат нечестие, и никой от нечестивите не ще разбере; но разумните ще разберат. И от времето, когато се премахне всегдашната жертва, и се постави мерзостта, която докарва запустение; ще има хиляда и двеста и деветдесет дни. Блажен, който изтърпи и стигне до хиляда и триста и тридесет и петте дни. Но ти си иди догдето настане краят; и ще се успокоиш, и в края на дните ще застанеш в дела си.“ (Даниел 12:7-13).

„И затова бави Господ, да ви помилва, и се отдалечи, за да се смили над вас, защото Господ е Бог на справедливостта, щастливи са всички, които го очакват“ (Йешаяу 30:18).

„Какво означава „и свидетелства за края и не измамва“? Рави Шмуел Бар Нахмани казва от името на Рави Йонатан: „Нека излезе духът на изчисляващите сроковете, защото те твърдят, че щом е дошъл срокът, а той не се е явил, повече няма да дойде. Но чакай го, както е казано: „и ако се забави — чакай го“. Ако кажеш: „Чакаме, а Той не чака“ — за това пише Писанието: „Затова чака Господ, за да ви помилва, и ще се възвиси, за да ви съжали“. Но щом ние чакаме, и Той чака, кой пречи? — Пречката е чертата на съда“ (Санедрин 97б).

Заповедта за очакване — част от основа на вярата

„Дните на Машиаха — това е да вярваш и признаваш за истина, че той ще дойде, и да не мислиш, че ще закъснее; ако се забави — чакай го, и да не определяш време и да не изчисляваш времето на неговото идване от Писанията… и да вярваш, че той ще има предимство, възвишеност и почест над всички царе, които са били на света, както всички пророци са пророкували за него от Моше до Малахия, и този, който се съмнява в него или го подценява — отрича Тора, която пряко обещава неговото идване в главата за Билам и в главата за Ницавим. От този принцип следва, че царят на Израел може да бъде само от дома на Давид и от потомството на Соломон, а този, който оспорва това семейство (за трона) отрича Всевишния и думите на Неговите пророци“ (Рамбам, Основи на вярата).

„И този, който не вярва в него или не очаква неговото идване, отхвърля не само другите пророци, но и Тора, и Моше Рабейну“ (Рамбам, Закони за царете, глава 11).

„Аз вярвам с пълна вяра в идването на Машиаха, и макар да се забави, ще го очаквам всеки ден, че ще дойде“ (Сидур).

„Когато човек бива доведен на небесния съд, питат го: търгува ли честно? Отдели ли време за Тора? Постара ли се да доведеш деца в света? Очакваше ли Избавлението?“ (Шабат 31а).

Според силата на своята вяра в избавлението човек ще се удостои да го види: „Рави Елиезер каза: „Защото кой пренебрегна малкия ден“ — кой е виновен за това, че тяхната трапеза ще бъде презряна в бъдещето? — Защото те не вярваха в Твореца“ (Сота 48б). Трябва да знаеш и разбереш, че основата на вярата е в това, че човек вярва, че Творецът е всемогъщ, и затова вярва в Него. И в заслуга на това, когато дойде време, когато Всевишният направи добро, Той ще му даде според това, как е вярвал в Него, че Неговата сила и мощ са толкова големи. Но когато човек не вярва в Него, той сякаш омаловажава Неговата сила и мощ, и затова в бъдеще, когато дойде време, когато Всевишният ще разкрие своята сила и мощ, те ще се разкрият пред него според вярата, която е имал в Него. И разбери това“ (Маарал, Натив а-Емуна, глава втора).

Да го очакваш, че ще дойде всеки ден

От формулировките на тази основа на вярата следва, че има задължение да го очакваш всеки ден. Както е казано от мъдреците: „Раби Йехошуа бен Леви попитал пророка Елияу: кога ще дойде Машиах? Той му отговорил: Иди и го попитай самия него. — Къде седи той? — На входа на града. — Как ще го позная? — Седи сред бедняци, страдащи от болести; всички те развързват и завързват превръзките си наведнъж, а той развързва една и завързва друга, като казва: може би ще бъда повикан, и не трябва да се забавям.“ Отишъл при него и му казал: „Мир на теб, мой учителю и наставник.“ Отговорил му: „Мир на теб, Бар Леви.“ Попитал го: „Кога ще дойдеш, Господине?“ — Отговорил му: „Днес.“ Върнал се при Елияу и му казал: „… Той ме измами, защото ми каза: „днес ще дойда“, но не дойде.“ Елияу му отговорил: „Той ти каза така: „Днес, ако послушате гласа Ми.“

Много хора вече са задавали въпрос от откъс в трактата Рош а-Шана (10б): „Раби Елиезер твърди: през месец Нисан бяха избавени от Египет, а последното избавление ще настъпи през месец Тишрей. А Раби Йехошуа твърди: през месец Нисан бяха избавени и през месец Нисан ще бъдат избавени.“ И така е обяснено в Шмот Рабба: „… „Нощ, пазена от Господа“, защото в нея праведникът направи велико дело, както направи за Израил в Египет… И в нея Машиах и Елияу ще се прославят.“

Виленският Гаон пояснява: „Четирите етапа на избавлението ще настъпят в четирите начални сезона, когато светът бива съден: на Песах ще бъдат избавени от робството, на Рош а-Шана ще бъде проведен окончателният съд над враговете на Бога. На Шавуот ще се събере разпръснатото чрез Моше Рабейну. На Сукот ще бъде издигнат Храмът.“

Още питат: казано е в пророчеството на Малахия (3:24), че пророк Елияу трябва да предвещае идването на Машиах: „Ето, Аз ще ви изпратя пророка Елияу преди настъпването на великия и страшен ден Господен.“ Ако Елияу все още не е дошъл, излиза, че и Машиах не може да дойде днес. В Гемара Ейрувин се обяснява, че Елияу трябва да дойде преди Машиах, но на Израил е обещано, че Елияу няма да дойде в навечерието на Шабат или на празник, за да не затруднява хората. И в Шабат също не може да дойде, според онези, които считат, че забраната за „тхумин“ (разрешеният път в Шабат) важи на височина над десет длани.

От тези неща има и халахическо следствие: този, който се закълне да се въздържа от вино в деня на появата на сина на Давид, може да пие вино в тези дни. И още един въпрос: защо през цялата година не му е разрешено да пие вино, освен през месец Нисан, когато ще настъпи Избавлението?

В книгата „Турей Евен“ (Рош а-Шана 11а) се дава отговор, според Гемара в трактата Санедрин (98а), че има два срока: „беита“ (в определеното време) и „ахишена“ (ускореното време), и всички тези определени времена се отнасят само за ситуация, когато Израил не е удостоен с ускорено избавление, и тогава избавлението ще настъпи в срока „беита“. Но ако бъдат удостоени, както Машиах отговорил на Раби Йехошуа бен Леви, то може да настъпи всеки ден, в срока „ахишена“.

Автор-Рав Еуд Авицедек

Източник-toldot.com

Превод-bneinoah-bg.com

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *