Поддържайте реалистичен баланс. Научете се да прощавате!

Ако успеете да проникнете в дълбините на човешката природа и да видите какво се случва в душата на човек, това би премахнало много причини за недоволство към него.

Съхранявайте реален баланс

А) Дори когато имате справедливо недоволство от някого заради негово неправомерно действие, разговаряйте с него с уважение и достойнство, а не с унизителен тон.
(Раби Носон Вахтфогел, „Сихот Мусар“, стр. 7)

Б) Човек трябва да се старае да бъде точен в оценките си за поведението на околните. Всяка крайност е нежелателна. От една страна, не трябва да сте наивни и да позволявате да ви заблуждават. От друга страна, не бива да сте прекалено подозрителни.
(Раби Йосеф Хурвиц, „Тнуат Хамусар“, том 4, стр. 309)

В) Когато изпитвате любов към някого, това влияе върху желанието ви да го упреквате по един от двата начина: или като се фокусирате върху неговите достойнства, или като отправяте прекалено много забележки към него. В повечето случаи, когато обичате силно някого, изисквате по-малко от него. Любовта ви се стреми да пренебрегва недостатъците му. Но понякога любовта ви (особено ако става дума за близък човек) усилва недоволството и критиката. Поради прекомерната ви обич се тревожите твърде много за неговото благополучие, а тези страхове пораждат недоволство. Това лесно може да доведе до грешки при формирането на най-благоприятно мнение за този човек.
(Пахад Ицхак, „Игрот Уктаим“, стр. 301)

Умейте да прощавате!

А) Съществува израз: „Да разбереш означава да простиш.“ Ако успеете да проникнете в дълбините на човешката природа и да видите какво се случва в душата на човек, това би премахнало много причини за недоволство към него. Дори ако след това не оправдаете неговото поведение и продължите да смятате, че постъпката му е неправилна, ще успеете да видите положителните страни на този човек и неговите добри дела. Не позволявайте отрицателното да разрушава положителното.
(Раби Елияу Меир Блох, „Шиурей Даат“, стр. 95-96)

Б) Известно е, че ако някой постъпи несправедливо спрямо друг човек, е забранено да му отмъщаваме. Освен това сме длъжни да премахнем от сърцето си чувството на обида и възмущение. Но трудността е в това как да го направим? Раби Исраел Салантер намира ефективен начин за преодоляване на обидата: ако някой ви е обидил или наранил, вместо да му отмъщавате, опитайте се да му направите някаква услуга. Когато вършите добро за някого, започвате да изпитвате топли чувства към него. Освен това, когато постъпвате доброжелателно към този човек, той обикновено започва да ви гледа с добро око и с времето ставате по-близки. Някои хора, към които са постъпили несправедливо, отбягват обидилия ги и вътрешно изпитват възмущение. В такива случаи омразата се засилва. Но ако направите добро дело, омразата изчезва. Разбира се, това не е лесно, но е мъдро поведение.
(Даркей Мусар, стр. 150)

В) Съставете списък с хора, на които държите обида. Срещу всяко име напишете три добри дела, които ще се опитате да направите за тях. За някои това ще бъде доста трудно. Но точно затова това облагородява и извисява духовно.

Г) Раби Исраел Салантер предлага този метод за преодоляване на обидата и недоволството към ближния. Ако някой постъпи несправедливо с вас, обиди ви с думи или действия, трябва открито да заявите, че му прощавате напълно. След това, когато си спомняте какво е казал или направил, помнете също, че вече сте му простили. Например в парични въпроси, ако кажете на някого, че му прощавате дълга, не можете просто да промените решението си и да се опитате да си върнете парите. Ако сте простили, значи дългът сякаш никога не е съществувал. Същото важи и за обидата – щом сте простили, нямате право да продължавате да се гневите.
(Ор Йисраел, стр. 116)

Д) Добър навик е всяка вечер, преди да си легнете, да прощавате на всички за всякакви обиди, които са ви нанесли.
(Дерех Товим, стр. 114-115)

Е) Удоволствието от това да простите на някого е по-приятно от радостта от отмъщението.
(Бен Хамелех Веханазир, „Кецай Хашемеш Бигвурата“, стр. 39)

Ж) Ако някой ви е обидил и съжалява за стореното, не му се сърдете. Вместо това, когато видите, че вашият приятел иска да възстанови добрите отношения с вас, покажете още повече милосърдие и любов към него, отколкото преди.
(Томар Двора, гл. 1)

Автор-Рав Зелиг Плискин

Източник-toldot.com

Превод-bneinoah-bg.com

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *