Защо Бней Ноах не вярват в Исус?

Често задаван въпрос е: „Но защо Бней Ноах не вярват в Исус?“ Тази статия разглежда този въпрос, като сравнява критериите за Месията според еврейската традиция с претенциите на Исус.

Отговорът на този въпрос е важен не за да се дискредитира друга религия, а за да се изясни позицията на Бней Ноах. Ще разгледаме въпроса възможно най-кратко.

От нашата гледна точка Месията трябва да отговаря на няколко „изисквания за длъжността“, за да бъде признат като Месия.

Тези изисквания са описани от пророците в Танах. Те учат, че Месията:

  • Трябва да построи Третия Храм (Йехезкел 37:26–28).
    По времето на Исус Вторият Храм е бил разрушен.
  • Ще върне всички евреи в земята на Израел (Исая 43:5–6).
    Диаспората е започнала през 586 г. пр.н.е. и продължава до днес.
  • Ще разпространи универсалното знание за Бога на Израел, което ще обедини човечеството. Както е казано: „Господ ще бъде Цар над цялата земя — в онзи ден Господ ще бъде Един и Името Му ще бъде Едно“ (Захария 14:9).
    Днес все още има много различни „религии“, а особено християнството е силно разделено. Следователно не може да се каже, че Божието познание е станало универсално.
  • Ще настъпи световен мир, без омраза, потисничество и болести. Както е казано: „Народ срещу народ меч няма да вдигне и война вече няма да изучават“ (Исая 2:4).
    Все още има войни, много от които произтичат от лъжливи религии. Християнството в частност има история, свързана с много кръвопролития.
  • Месията трябва да бъде пряк потомък по бащина линия на цар Давид.
    Във II Царе 7:12–16 се казва, че Месията ще произлезе от династията на цар Давид чрез цар Соломон, така че трябва да е пряк потомък (от еврейски баща към еврейски син). Важно е да се знае, че принадлежността към племе в еврейската традиция се предава по бащина линия.
  • Макар Йосиф да е от племето на Юда, неговият род води началото си от цар Йехония (Матей 1:11), а този цар е бил прокълнат от Бог така, че никой от неговите потомци няма да седне на трона на Давид (Йеремия 22:30; 36:30).
  • Освен това Йосиф не е бил биологичният баща на Исус. В Танах важните функции не се предават чрез осиновяване — например синът на коен (свещеник) чрез осиновяване не може да служи в Храма (Числа 18:4,7,22).
  • Дори ако се твърди, че родословието може да върви по линия на Мария, там има друг проблем: няма доказателства, че тя е потомка на цар Давид. Понякога се сочи родословието в Лука, но то минава през Натан, а не през Соломон, а според пророчествата Месията трябва да произлезе от Соломон.
  • Безгрешното зачатие също не е споменато в Танах, а Месията трябва да бъде обикновен човек с баща и майка. Текстове като Исая 7:14 са неправилно преведени — там се използва думата „алма“, която означава „млада жена“, а не „девица“.
  • Освен това, в месианско време трябва да стане възкресение на мъртвите, а това пророчество също още не се е изпълнило.

Ако някой човек не изпълни дори едно от тези условия, той не може да бъде Месия.

Автор: Анджелике Сейболтс

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *