Защо Б-г не унищожи Луцифер преди да изкуши Ева? Защо Б-г не унищожи злото/греха в зародиш?

Отговаря Рав Меир Мучник

Първо, малко пояснение. Когато имате предвид „Луцифер“, явно имате предвид онзи, когото наричаме Сатана. „Луцифер” – като същността, която назовават с това име, се смята за „паднал ангел” и според нашата Традиция просто не съществува. Това е християнска „разработка“, основана на погрешно тълкуване на стиховете на пророците, но това е отделна дискусия.

Но наистина съществува, според нашата традиция, Сатана.

Въпреки че … всъщност тук също е необходимо обяснение, което в много отношения е началото на отговора на този въпрос.

Така че, според нас, дори Сатана или „Дяволът“ като независима единица, която се противопоставя на Б-г, всъщност не съществува. И думата Сатана се отнася до една от силите, чрез които Б-г управлява света (те също са известни като „ангели“). Това е силата на унищожението, понякога и тя е необходима.

И тя е силата, която тласка хората към грях, към престъпление.

Да, не някаква независима сила, а една от силите в служба на Б-г.

Оттук и простият отговор на въпроса, защо Той не е унищожил тази сила още преди изкушението. Отговор: Той я създаде, за да изкушава! Това беше целият смисъл! Защо Той би унищожил силата, преди нейната цел да бъде изпълнена.

Как? Изкушението е било нейното предзначение??

Да точно. Защото цялата цел на създаването на човека в този свят се състои в това, че той не просто живее, съществува, а преминава изпитания, подлага се на изкушения и преодолявайки ги, прави правилния избор – и така се усъвършенства света и печели вечна награда в Бъдещия свят.

В крайна сметка, ако няма сила на изкушението, човек естествено ще избере доброто и може би ще бъде много добър и праведен, само че няма да има за какво да бъде възнаграден. Защото неговата праведност тогава не е резултат от борба, а автоматично, пасивно състояние.

Следователно въпросът защо Б-г не е премахнал изкушението преди греха е подобен на въпроса: защо, когато атлет бяга с прът, за да скочи, не премахва летвата? Тогава няма да му се налага да скача и да преодолява това препятствие – и няма да има опасност да се провали! Да, но тогава със сигурност няма да спечели нищо и по този начин ще се лиши от смисъла на работата и съществуването си!

Да, за да има възможност за успех и постижение, трябва да има и възможност за неуспехи и провали. В противен случай успехът се обезценява: цялата стойност и радост от постиженията се крие във факта, че при тези условия всичко се е получило, а не се провалило. Следователно, ако Б-г първоначално беше премахнал възможността за провал, от милост към човека, всъщност това изобщо нямаше да е милост.

Същото важи и за всеки от нас. В края на краищата Б-г не ни спасява от всякакви изкушения и съблазни. Не предотвратява кавги, конфликти и други проблеми. Защото не те „усложняват“ и „помрачават“ живота, а те се явяват самият живот.

Защото целта на създаването на света и поставянето на човека в него не е животът да бъде добър, а хората да бъдат добри. А те ще станат такива, ако се борят срещу злото – и това, което съществува отвън, извън тях, и това, което съществува в самите тях. Затова то трябва да съществува и да е „спортен ринг“. Всеки проблем и конфликт е предизвикателство и изпитание: как ще се държи човек? Достойно или не? Ще свали ли летвата или ще я прескочи?

И за Адам изкушението беше основното предизвикателство и изпитание: какво да направи? Само достойното преминаване на това изпитание, щеше да му даде шанс да напредне и намери цел в живота. А с него – и на цялото човечество, защото душата му съдържаше корените на душите на всички хора и народи, които щяха да произлязат от него. Уви, той не издържа теста – и задачата му премина към нас.

След единната обобщаваща душа на Адам – човечеството се разпадна на души съставни части на народи и поколения, всеки от тях получи своята част от задачата. Следователно ние сме сред тези „съставни части” и всички наши проблеми и изпитания са нашата част от това предизвикателство. Нека се опитаме да преминем всички изпитания с достойнство и така да придобием смисъл и да достигнем целта!

Източник- toldot.com

Превод: bneinoah-bg.com

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *