Пътища на мира и доброто – 28. Забрана да се въвежда в заблуждение

Книга „Пътища на мира и доброто“ – автор Равин Ицхак Силвър

Дори когато човек не казва нищо, но чрез поведението или действията си подвежда другите, това също се счита за нарушение на забраната гневат даат.

1. На иврит, освен думите шекер и мирма (лъжа и измама), съществува и изразът гневат даат. Гнева означава кражба, а даат – знание. В българския език няма отделен термин, който точно да отговаря на това понятие. Най-близкото по смисъл е „въвеждане в заблуда“. Когато хората говорят за „измама“, те обикновено обхващат всички нейни форми. Но в юдаизма гневат даат има специфично значение. Става дума за измама, която не е пряко свързана с обичайното разбиране за кражба, а по-скоро с манипулиране на информация или действия с цел да се извлече лична полза.

Мъдреците не са единодушни по въпроса дали гневат даат е забрана от Тора или постановление на мъдреците (дерабанан), както и дали попада в категорията на измамата или на кражбата.

2. Дори когато човек не казва нищо, но чрез своето поведение или действия подвежда другите, това също се смята за част от забраната гневат даат.

3. Най-често тази забрана е свързана с материална измама – например, при покупко-продажба, когато някой продава вещ с дефект, без да уведоми купувача. Но има и случаи, в които гневат даат се проявява без материална изгода – когато човек създава впечатление, че е направил на някого услуга или е говорил добре за него, без това да е вярно. Тоест, другият му е благодарен напразно. Пример: човек предлага да закара свой приятел до вкъщи и умишлено създава впечатление, че е трябвало да отиде в съвсем друг район. Така приятелят остава с чувството, че е направено голямо усилие в негова полза.

4. Забранено е да се продават некачествени стоки като уж оригинални. Например, не е позволено да се продава електроуред, произведен в страна от третия свят, като се твърди, че е от САЩ или Япония.

    25 ноември – 25 май

    5. Не е позволено да уговаряте някого да се присъедини към трапеза (или да отиде с вас на ресторант и т.н.), ако знаете, че по някаква причина той така или иначе няма да може да приеме поканата. Също така не е позволено да изпращате подаръци на човек, ако предварително знаете, че той няма да ги приеме. Забранено е и да предлагате на някого скъпа напитка, когато всъщност знаете, че бутилката е празна (и после, например, да се извините и да предложите нещо друго).

      Такива предложения и разговори въвеждат другия човек в заблуда. Той ще се почувства задължен към вас и ще ви сметне за щедър и грижовен. Подобни манипулации използват хора, които впоследствие искат да се възползват от доверието и да поискат услуга или помощ – знаейки, че другият няма да може да им откаже.

      Но ако поканите някого от уважение или учтивост (както е прието), в това няма никакво нарушение. Напротив – понякога мълчанието ви би могло да се възприеме като неуважение. Освен това, ако наистина искате приятелят ви да дойде у вас на трапеза, настойчивите покани не представляват заблуда, тъй като в случая няма измама – и дори ако човекът се почувства задължен към вас, това ще бъде с основание.

      6. Не е позволено да се подарява нещо на човек, без да му се разкрие реалната стойност на подаръка или без да му се каже какво съдържа той.

        В Талмуда се разказва история, при която подобно действие довело до трагедия. Един човек подарил на своя приятел бъчва с вино, но не го предупредил, че отгоре се е разляло малко зехтин. Когато получателят отворил бъчвата и видял зехтина (който в онези времена бил скъп и основна част от трапезата), решил да направи празник и поканил всичките си роднини и приятели. Когато обаче се оказало, че вътре има само вино, а не масло, човекът изпаднал в толкова неудобна ситуация, че се почувствал дълбоко засрамен – до степен, че сложил край на живота си.

        26 ноември – 26 май

        7. Забранено е да се продава повредена вещ, дори ако тя се предлага на реална – понижена – цена именно заради известен на продавача дефект, но този дефект не се съобщава на купувача.

        8. Не е позволено да се прави вид, че се отваря бутилка скъпо вино само за да бъде почерпен някой, когато всъщност останалото вино ще бъде използвано за други цели. Човекът, когото черпят, ще си помисли, че не всеки би отворил специална бутилка скъпо вино само заради него – и ще се почувства задължен. Но ако наистина сте били готови да отворите бутилката само заради госта, в това няма забрана.

          Ако пък гостът е могъл да забележи, че има и друга причина за отварянето на бутилката, но не се е досетил – няма никакво нарушение. Подобни ситуации се срещат и в други случаи. Например, излизате до магазина и на прага срещате дългоочакван гост. Той си мисли, че сте излезли, за да го посрещнете. Няма нужда да се оправдавате и да обяснявате, че всъщност сте излезли да пазарувате – хората излизат от дома си по най-различни поводи, и гостът също може да предположи друга причина.

          9. Според Рамбам е забранено да се показват фокуси, ако зрителите вярват, че илюзионистът притежава истински свръхестествени сили. Това също се нарича гневат даат – защото хората започват да вярват в нещо, което не е реално. Много познавачи на еврейския закон следват мнението на Рамбам в тази област.

            10. Продавачът има право да раздава на деца лакомства или ядки, за да ги приучи да идват при него и да купуват. Такива действия се разглеждат като обикновена реклама, а не като забранена манипулация. Но не е позволено да се обявява разпродажба с ниски цени, ако реално цените остават непроменени.

            11. Забранено е да се боядисват стари вещи с цел да се прикрият техни дефекти или за да бъдат продадени като нови. Позволено е обаче вещите да се направят по-привлекателни, така че да изглеждат като стари, но добре запазени – в такъв случай цената също се покачва. Позволено е и да се освежи жилище преди оглед от купувачи или да се боядиса стара кола с цел повишаване на нейната стойност.

            12. Забранено е да се смесват хубави плодове с намачкани или развалени и да се продават всички заедно като първо качество. Това правило важи и за всякакви други смеси, не само за хранителни продукти.

            13. Продавачът има право да отстранява некачествени плодове, за да привлече клиенти, но само ако го прави по отношение на всички свои плодове – не само тези, изложени на видно място. Иначе подвежда купувачите.

            14. Още по-забранено е да се поставят обикновени стоки в опаковки на известни марки – в такъв случай, освен че се нарушава забраната гневат даат, често се нарушават и други – като кражба и нелоялна конкуренция (асагат а-гвул – „нарушаване на границите“ в търговията).

            15. На месаря е забранено да накисва месо във вода, за да изглежда по-бяло и по-мазно.

            16. Позволено е вино да се разрежда с вода, но само ако това е прието във всички винени магазини в района и само в обичайните пропорции, известни на клиента.

            27 ноември – 27 май

            17. Забранено е човек да се представя за някой, който не е. Например, не бива да се допуска – и още по-малко да се насърчава – разпространението на слухове, че някой е велик праведник, ако в действителност той е далеч от това. Ако към него се проявява особено уважение, защото хората предполагат, че познава няколко трактата от Талмуда, а той всъщност знае само един – той е длъжен да ги уведоми за това.

              Не е позволено да се разказва на другите за някакви лични качества или професионализъм, ако това не е подкрепено с реални факти. Според някои мнения тази забрана важи дори когато нещата се изразяват не директно, а намекнато.

              18. Ако стане известно, че някой човек крие истинската си същност и недостойни постъпки, прикривайки се зад чуждо име или представяйки се за праведник – има заповед да се предупредят другите за това.

                Ръководителят на ешивата „Порат Йосеф“ – раби Йеуда Цадка – учел всяка нощ до сутринта, до началото на първата сутрешна молитва ватикин. Веднъж се забавил по пътя и влязъл в синагогата само няколко минути преди началото на молитвата. Седнал да учи заедно с ученика си и казал:
                „Да поучим поне за няколко минути…“. След като прочел няколко реда, спрял, затворил книгата и казал: „Сега ще дойдат хората и ще си помислят, че съм учил цялата нощ, както обикновено – но това ще е измама…“.

                19. Онзи, който вече е с раздрани дрехи, но минава покрай мъртвец и демонстрира, че скърби (по обичая се раздира дреха в знак на траур за починалия), не само заблуждава живите, но и обижда починалия.

                  20. Допустимо и дори препоръчително е да се хвалят ученици, близки приятели или познати, с цел да се спечели тяхното доверие и разположение – защото това е необходимо, за да могат да бъдат обучавани в Тора и в изпълнението на заповедите. Много по-ефективно е човек да повлиява положително и да посочва недостатъци, когато му се има доверие.
                  Позволено е дори да се похвали ученик за качества, които всъщност не притежава, ако това е необходимо, за да бъде подкрепен и насърчен.

                  21. Онзи, който предава думи от Тора, като посочва техния истински източник – т.е. споменава автора, от когото те произхождат, – внася избавление в света. И обратно – заради тези, които не правят това, Шехина (Божественото присъствие) се отдръпва от народа на Израел. Още по-строго е забранено да се представят за свои думи или открития, които в действителност принадлежат на друг човек.

                  22. Забранено е да се фалшифицират документи или да се преписва на изпит.
                  Когато става дума за фалшив документ, чрез който човек ще получи по-добре платена работа, това не се разглежда само като измама, а и като кражба на чуждо имущество.

                  23. В някои крайни случаи гневат даат (въвеждане в заблуда) е разрешено – например, за да се предпазят други хора от възможна опасност или сериозна материална щета.
                  Във всички такива случаи обаче е препоръчително първо да се направи справка с компетентен равин.

                  Източник – toldot.com

                  Вашият коментар

                  Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *